fallback

ЕС подкрепи Франция в спора за подводниците

Брюксел отлага следващия кръг от дискусии за търговските преговори със САЩ

13:08 | 21.09.21 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В рамките на спора за подводниците Европейският съюз застава на страната на Франция. Външните министри на ЕС обсъдиха темата в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк и обявиха своята солидарност с френското правителство, предава Ройтерс.

Повече сътрудничество, по-добра координация и по-малко фрагментиране са необходими, за да се постигне стабилност и мир в Индо-Тихоокеанския регион, заяви представителят на ЕС по външните работи Жозеп Борел в понеделник местно време.

Междувременно посланиците на ЕС отложиха предварителните дискусии за новия търговски пакт между ЕС и САЩ на 29 септември в знак на протест срещу споразумението на Вашингтон за ядрени подводници, твърдят двама дипломати. Документ от дневния ред също показва, че разговорите между 27-те пратеници на ЕС са били отложени, но не се посочва причина.

ЕС искаше да използва срещата в Питсбърг, за да изготви рамка за проследяване на потенциално враждебни чуждестранни инвестиции, за сътрудничество при контрола на износа, изкуствения интелект и евентуално отстраняване на важните пропуски във веригата на доставки на стоки като полупроводници. Но по-важното е, че това би символизирало помирение след четири години трансатлантически търговски конфликт с бившия президент Доналд Тръмп.

Анонсът от страна на Австралия, Великобритания и САЩ миналата седмица за техния индо-тихоокеански договор за сигурност, който разруши сделката за френски подводници с Австралия, е била изненада за ЕС. Министърът по европейските въпроси на Франция Клемент Бон приветства подкрепата на партньорите от ЕС и заяви във вторник, че Европа трябва да преследва по-силно своите интереси.

Индо-Тихоокеанското споразумение между трите държави предвижда, наред с други неща, Австралия да изгражда подводници с ядрен двигател, използвайки технологии от двамата партньори – САЩ и Великобритания. Това означава, че доставката на конвенционални подводници с обем от 40 милиарда долара, договорена с френската корабна компания Naval през 2016 г., отпада.

Очаква се през следващите дни френският президент Еманюел Макрон и американският президент Джо Байдън да разговарят помежду си. Разговор между Макрон и австралийския премиер Скот Морисън няма да се проведе в кулоарите на Общото събрание на ООН, твърди самият Морисън. „В момента няма такова нещо", каза той, но е сигурен, че ще се случи след време.

Не е ясно до каква степен пактът ще повлияе на търговските преговори между ЕС и Австралия. Следващият кръг е насрочен за 12 октомври.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:24 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още